Strafor Duvar Paneli Montajı

Strafor Duvar Paneli Montajı

Halk arasında köpük olarak da bilinen straforun ham maddesi petroldür. Petrolden üretilen bu malzemenin amacı ısı yalıtımını sağlamaktır, genellikle duvar içlerinde ve çatılarda kullanılır. Çok fazla sayıda küçük hücrenin içlerinin hava dolmasıyla oluşmaktadır. Strafor malzemesinin neredeyse yüzde 98'i havadan oluşmaktadır ve bu sebepten hafif bir malzemedir. Isı yalıtımını sağlamak demek, straforun kullanıldığı yeri sıcak ve soğuğa karşı korumak demektir. Isı yalıtımını önemli ölçüde sağlamakta olup fiyat açısından da uygun olması tercih sebebidir.

Duvar paneli, ısı ve ses yalıtımını sağlayan şık ve dekoratif olarak da kullanılabilen bir malzeme türüdür. Duvar paneli yapılırken kullanılan ham madde strafordur. Strafor duvar paneli, ısı ve ses yalıtımını sağlamanın yanı sıra kullanıldıkları yerleri dekore etmek içinde uygulanabilen bir malzemedir.

Strafor duvar paneli montajı aşamaları;

  • Strafor duvar paneli kullanılacak olan duvarın yüzeyi kontrol edilmelidir. Yüzey üzerinde herhangi bir bozulma, nem ve toz yoksa işleme devam edilir. Eğer bunlardan birisi bulunuyorsa öncelikli olarak duvar yüzeyi temizlenmelidir.
  • Bu montajı gerçekleştirebilmek için gerekli malzemeler vardır. Bu malzemeler; strafor duvar panelinin kesmek için maket bıçağı, orantılı bir şekilde yapıştırılabilmesi için su terazisi, yapışması için silikon ve ölçüm gerçekleştirebilmek için metredir.
  • Bu malzemeler temin edildikten sonra kalıp ters çevrilerek ele alınır. Kalıbın kullanılacağı duvar yüzeyi düz ise silikon yardımıyla direk olarak uygulanabilir. Duvar yüzeyi düz değilse seramik yapıştırıcı kullanmakta fayda olacaktır.
  • Kesilen kalıbın çeşitli yerlerine silikon sürülerek duvara yapıştırılır. İlk parçayı orantılı bir şekilde yapıştırmak önemlidir. Çünkü ilk parça yamuk olarak yapışırsa diğer parçalarda da yamukluk olacaktır.
  • İlk kat bu şekilde bitirildikten sonra ikinci kat için de aynı işlemler uygulanır. Böylelikle işlem gerçekleşmiş olacaktır.

Strafor duvar paneli montajı usta kişiler aracılığıyla yapıldığı taktirde hiçbir sorun çıkmayacaktır.

Strafor Duvar Paneli Nerelerde Kullanılmaktadır?

Strafor duvar panelleri dekoratif olarak kullanılmaktadır. Hem iç hem dış mekânda rahatlıkla kullanılabilir. Bu paneller birçok ev, iş yeri ve cafede sıkılıkla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda doğal olan her şeye ilgi artmıştır. Taş görünümlü duvar panelleri de oldukça fazla tercih edilen malzemelerdir.
Strafor Duvar Paneli Montajı Strafor Duvar Paneli Montajı